Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

The Great Battles of Alexander

The Great Battles of Alexander

      Witam was w czasie, który już dawno odszedł w zapomnienie, i opowiada się o nim w książkach do historii. Jest to okres wojen prowadzonych przez Aleksandra III, syna Filipa II króla Macedonii. Dzięki tej grze zapoznacie się ze sztuką wojenną Macedończyków, która w okresie panowania Aleksandra III osiągnęła swoje apogeum, dzięki podbojowi imperium Perskiego. A sam Aleksander III otrzymał przydomek „Wielkiego”.
„Great Battles of Alexander” jest grą strategiczną (turową) i obejmuje niemal wszystkie bitwy stoczone przez Aleksandra i jego armię. Gra daje nam możliwość rozegrania kampanii lub wybranych scenariuszy. W kampaniach poznacie kolejne stadia postępu Macedońskiego systemu bojowego, składającego się z ciężkiej kawalerii oraz nieustraszonych falang uzbrojonych w oszczepy. System ten wykazał swoją wyższość nad Greckimi hoplitami, a następnie sprawdził się w walce z dużymi liczebnie, ale przestarzałymi technicznie „lekkimi” armiami Persów.

    • Co do scenariuszy to będziecie mogli rozegrać słynne bitwy:

 

  • Cheronea (338 p.n.e.) pierwsza bitwa Aleksandra przy boku ojca
  • Lyginus (335 p.n.e.)
  • Pelium (335 p.n.e.)
  • Granicus (334 p.n.e.)
  • Issos (333 p.n.e.)
  • Gaugamela (331 p.n.e.)
  • Jaksartes (329 p.n.e.)
  • Samarkanda (329/328 p.n.e.)
  • Arigeum (327 p.n.e.)
  • Hydaspes (326 p.n.e.)
    1. Były bitwy pora na parę słów o jednostkach jakimi będziecie dysponować:

 

  1. Artyleria. W taborze Aleksandra znajduje się sporo starożytnej artylerii, która używana była w różnych sytuacjach taktycznych, od oblężeń po zabezpieczenie przepraw przez rzeki.. Oksybele ( nazwa oryginalna) mogą strzelać w dowolnym kierunku, niezależnie od ustawienia, ich amunicja to bełty.
  2. Rydwany. Jednostka charakterystyczna dla armii wschodu, duże kłopoty w manewrowaniu ze względu na sztywne osie.
  3. Słonie. Pierwsze sprawdzone użycie słoni (pierwsze czołgi uwaga autora) odbyło się w bitwie pod Gaugamelą. Słonie ze względu na brak pancerza nie są zbyt odporne, natomiast jeżdżcy dosiadający ich miotają oszczepy.
  4. Ciężka kawaleria. Aleksander używał jej do zadania decydującego ciosu. Byli to żołnierze dobrze wyćwiczeni i uzbrojeni.
  5. Ciężka piechota. Żołnierz takiej jednostki jest zazwyczaj uzbrojony w krótki miecz w ręku trzyma tarczę i dwumetrowy oszczep.
  6. Lansjerzy. To jednostki kawalerii wyćwiczone w użyciu lancy przy ataku. Nie maja możliwości strzelania.
  7. Lekka kawaleria. Są to konni łucznicy i oszczepnicy.
  8. Lekka piechota. Ogólny termin określający piechotę uzbrojona w lekkie miecze i tarcze. Stanowi ona silę szturmową.
  9. średnia piechota. Osłaniani są przez zbroje i ciężej uzbrojeni. Jednostki te są wyszkolone w walce wręcz.
  10. Strzelcy. Kiepska zbroja i niedostosowani do walki wręcz ich podstawową bronią były łuki i proce.

Co można jeszcze powiedzieć o samej grze ? Nie jest to może największy hit pod względem wykonania graficznego, ale stanowi pewną ciekawostkę historyczną, która bardzo obrazowo oddaje nam tamte czasy. „Great Battles of Alexander” nie jest również trudną grą, do nauczenia się, a zastosowany w niej system taktyczny sprzyja nawet największym laikom sztuki wojennej. Myślę że warto sięgnąć po tę grę by bardziej obrazowo zgłębić okres podbojów Aleksandra Wielkiego.
Powiem wam co moim zdaniem wpłynęło na moją końcową ocenę: Autentyczność oddziałów i uzbrojenia odpowiadająca epoce Aleksandra, interfejs pozwalający na różne widoki rozgrywanych bitew, idealnie oddane bitwy w scenariuszach oraz możliwość gry przez internet.

Wydawcą gry na terenie Polski jest firma MarkSoft.

Minimalne wymagania sprzętowe: Procesor 486DX/100MHz, 16MB Ram, Windows 95, CD Rom x2.
Rekomendowane wymagania: Procesor Pentium 100MHz, 16MB Ram, Win 95, CD Rom x6, Direct X.

About