Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Koło Fortuny

Koło Fortuny

Post by relatedRelated post

      Pamiętacie jeszcze „Koło Fortuny”? Taką śmieszną, trochę bezczelną zrzynkę z zachodnich teleturniejów? No i nieśmiertelne „Magda, pocałuj pana!”?
Hehe… biła ona kiedyś rekordy popularności. Były to jednak czasy raczkującej demokracji, kiedy to tłumy otępiałych Polaków tandetnymi książkami, filmami klasy B, tasiemcowymi serialami i wreszcie owymi teleturniejami płaciły grzywne za lata stracone pod skrzydłem Matki-Rasiji. Gdy więc zapowiadano KF, przed telewizorem zasiadały całe rodziny, zupełnie jakby „Dynastię” pokazywali. Babcia, dziadek, ojciec, wnuki – wszyscy prześcigali się w zgadywaniu haseł na ekranie. Cóż – w końcu wygrać samochód to nie betka! Minęło kilka lat…
Dziś (na szczęście) jest już nieco inaczej. Zwyczajnie panta rei. Nie ma Pijanowskiego, nie ma wielkich nagród do wygrania, publiczność ma kilkanaście innych teleturniejów do wyboru… Ja sam ostatni raz oglądałem KF ponad trzy lata… I właściwie się cieszę, że tak jest, bo nigdy nie byłem jego specjalnym zwolennikiem.
Niedawno wpadł w moje grabie program „Koło Fortuny”, napisany iks lat temu, gdy KF w TV odnosił największe triumfy. Jest to oczywiście komputerowa wersja teleturnieju, pozbawiona realnych nagród, lecz pozwalająca na wesołą, rozwijającą kojarzenie zabawę wraz z kumplami bądż komputerem. Posiada bardzo prostą, powiedziałbym nawet surową jak mięso niemowlaka grafikę, która jednak całkowicie wystarcza do dobrej zabawy. O dżwięku nie wspomnę przez litość – proponuję od razu wymontować PC Speakera!
Najważniejsze są hasła: program posiada ich w pamięci wystarczająco dużo, by zapewnić zabawę na długie godziny. Część z nich jest niestety okropnie głupia. Thx God, można je swobodnie wyedytować. Inteligencja komputerowych graczy też jest niska – bywa, że strzelają takie spółgłoski jak „x” czy „q”! Co więcej, w rundzie eliminacyjnej dostają oni jakiegoś wysypu talentu i potrafią zgadnąć hasło już po pierwszej trafionej spółgłosce. Nie jest to sprawiedliwe!
Podsumowując: gra jest stara, posiada fatalną grafikę i dość kiepski IQ. Dla fanów „Koła fortuny” będzie jednak dość interesującą pozycją. Pytanie tylko, czy tacy jeszcze się uchowali.

    • Na koniec krótkie przypomnienie zasad:

 

  • bawić się może do trzech graczy, w przypadku, gdy jest ich mniej, resztę obejmuje komputer.
  • na zielonkawej tablicy znajduje się ukryte hasło, które trzeba odgadnąć. Znamy jedynie jego kategorię, może to być np. miejsce, rzecz, powiedzenie, czynność czy tytuł.
  • gracze na przemian kręcą tytułowym kołem i w ten sposób ustalają stawkę, jaką będą otrzymywać za każdą trafioną literkę. Może się jednak wydarzyć, że wykręcony zostanie bankrut (strata całego teleturniejowego dorobku) bądż strata kolejki (gracz traci kolejkę również wtedy, gdy poda spółgłoskę, której nie ma w haśle). Z drugiej jednak strony można trafić na nagrodę… opowie o niej Tadeusz.
  • gdy gracz trafi spółgłoskę, może wybrać: kolejne kręcenie kołem, zakupienie za zarobioną kasę samogłoski i wreszcie podawanie hasła. Oczywiście trafiona spółgłoska odsłania się na tablicy w miejscach, w których powinna.
  • pierwszy gracz, który odgadnie hasło, wchodzi do sklepu, w którym może zakupić trochę dowolnego towaru (zauważcie – napisałem towar bez cudzysłowia, co oznacza, że z prochów nici) za zdobyte pieniądze.
  • gra składa się z 5 rund. Najpierw są 3 rundy zwykłe, potem mamy rundę eliminacyjną, a w końcu finał.
  • runda eliminacyjna wygląda tak, że to komputer kręci kołem raz i tylko raz; wylosowana stawka obowiązuje do końca zabawy. Gracze na przemian podają spółgłoski, gdy trafią, mają możliwość odgadywania hasła, jeśli im się nie uda, tracą kolejkę.
  • runda finałowa – gracz podaje kilka spółgłosek i samogłoskę, komputer je odsłania w haśle… Samochód może być Twój!

OCENA: 1/10
OCENA KIEDYŚ: 4/10
WYMAGANIA: 286/12; 1MB dysku, 640kB pamięci, VooDoo 4 i zainstalowane sterowniki DirectX 8.0 (żart…)

About