Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Pag

Pag

Post by relatedRelated post

Pag to wyspa położona równolegle do pasma górskiego Welebit. Na południu wyspy mierzącej 63 km długości, znajduje się głęboka zatoka otoczona skałami. Obszar ten zamieszkany był już w okresie neolitu, zaś w XII wieku p.n.e. na wyspę przybyli Liburni. Kiedy w I wieku tereny Dalmacji zostały podbite przez wojska cesarstwa rzymskiego, na tym obszarze wzniesione zostało miasto Cissa wraz z obronnym portem nazwanym Navalia. Obecnie obejrzeć można akwedukt oraz fragmenty mozaik posadzkowych, które pokrywały podłogi rezydencji wznoszonych w tym okresie.

W VI wieku obszar Pagu został częściowo zaludniony przez Słowian, którzy trudnili się hodowlą owiec. Pokłady soli ulokowane na wyspie, stały się przyczyną konfliktu między Wenecją a Zadarem. W XI wieku wojska Zadaru podbiły i obróciły w gruzy miasto Cissa. Po tym wydarzeniu mieszkańcy wyspy wznieśli miasto na obszarze Stari Gradu, wokół którego w 1192 roku Wenecja wzniosła potężne mury miejskie.

Wschodnia część wyspy zdominowana jest przez surowy krajobraz pełen wyjałowionej i suchej gleby. Kamieniste wybrzeże, pełne stromych skarp i skał przez cały rok poddawane jest działaniu zimnego wiatru bora. Wschodni kraniec Pagu to tereny ubogie w roślinność bądź całkowicie jej pozbawione. Charakterystycznym elementem tej części wyspy są nieduże kamienne murki, które maja za zadanie chronić przed uciążliwym wiatrem.

Na południowo-zachodnim krańcu Pagu przeważają tereny równinne. Tą część wyspy porasta bujna roślinność oraz gaje oliwne, krzewy i różnego rodzaju zioła. Ludność zamieszkująca te tereny zajmuje się hodowlą owiec, produkcją oliwy i popularnego w tym regionie wina Zutica. Ponadto specjalnością wyspy jest pikantny ser owczy paski sir. Dzięki porastającym pastwiska ziołom, ser ten ma specyficzny i niebywale interesujący smak.

Warto wiedzieć, że wyspa Pag słynie z przepięknych, ręcznie robionych koronek. Przechadzając się po miasteczkach często można zobaczyć kobiety siedzące na progach domów, które w skupieniu dziergają koronki. Tak wykonanymi koronkami zdobione są m.in. obrusy ołtarzowe, ubrania, pościel oraz serwetki. W miasteczku od kilku dekad działa szkoła, która uczy fachu przyszłe koronczarki. W budynku szkoły istnieje możliwość zakupu ręcznie robionych koronek. Ponadto znajduje się tam również nieduże muzeum, przedstawiające historię koronkarstwa.

 

About