Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

LEGO Friends

LEGO Friends

Post by relatedRelated post

Ostatnio miałem przyjemność grać w Kurkę Wodną, grę nie dość, że przeznaczoną dla dzieci, to jeszcze całkiem miłą i zgrabną. Tym razem jednak w moje rączki wpadł nowy produkt firmy LEGO, gra LEGO Friends. Co prawda już dawno temu wyrosłem z wieku, dla którego przeznaczony jest ten produkt, jednak nie umniejsza to możliwościom mojej obiektywnej oceny tej gierki. Zapewniam także, że na ocenę LF nie miał wpływu Big Brother, który akurat leciał w okienku Real Player’a.

Głównymi bohaterkami jest grupa pięciu dziewczynek tworzących amatorski zespół Ton w Ton. Wszystkie koleżanki mieszkają w Słonecznej Dolinie, gdzie uczą się i próbują wybić się ze swoim girls bandem. Sprawa jest o tyle poważna, że niedługo w auli szkolnej odbywa się koncert i dziewczynki chcą na nim zagrać. To praktycznie cała sfera fabularna tego produktu.

LEGO Friends na dobrą sprawę nie jest grą. Sam prawdę mówiąc nie wiem, czym jest, ale wszystko po kolei. Głównym zadaniem jest przygotowanie bohaterek do wielkiego koncertu w auli. Do tego celu autorzy przygotowali nam specjalne atrakcje, pierwszą z nich jest 'Muzyka’: jest to ekran, na którym możemy zaaranżować swoją własną piosenkę, mamy dostępne wokale, gitarowe riffy, klawiaturę i bębny. Każda z wymienionych rzeczy w trzech stylach: dance, techno, rock oraz w sześciu tonacjach. Tworzenie własnej muzyczki polega na przeciąganiu kolorowych kwadracików w wolne miejsce na ścieżce dźwiękowej. Może to brzmieć groźnie, ale takie nie jest. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki zastosowanym bębnom w sekcji techno w Lego Friends można zrobić całkiem miłą namiastkę muzyki klubowej. Co prawda nie będzie to utwór takiej jakości jak dzieła np. Judge Julesa ale i tak jest to miłym zaskoczeniem. Gdy już wykonaliśmy podkład dźwiękowy, naszym zadaniem staje się dopasowanie do stworzonej muzyki odpowiednich ruchów tanecznych w wykonaniu głównej wokalistki zespołu. Do wyboru mamy razem szesnaście typów postaw tanecznych i, tak jak poprzednio, ustawienia ich dokonujemy przez przesunięcie wybranej pozycji do wolnego miejsca na ścieżce. Gdy uporamy się już z tańcem możemy obejrzeć nasze dzieło, czyli taniec plus stworzona przez nas oprawa audio. W dalszej części programu wybieramy tło, jakie ma się wyświetlać w czasie występu naszego zespołu w auli i to w sumie wszystko odnośnie tej części produktu. Pozostaje nam tylko obejrzenie ostatecznego efektu i wysłuchanie oklasków rozentuzjazmowanej publiczności.

Jednak samo bawienie się tworzeniem muzyki i odpowiedniej oprawy do niej to nie wszystko. Po grze poruszamy się wybierając lokacje z panelu miasta. Część z nich odnosi się właśnie do dj’owania, druga zaś cześć jest stricte zabawowa. Lokacje, które możemy odwiedzić to np. sypialnia, piwnica Anity, aula szkolna czy kawiarnia Tiny. W każdej z lokacji przedstawiana jest jakaś historyjka w postaci krótkiego filmiku. Historyjki te wyświetlane są losowo i opowiadają o różnych przygodach bohaterek. Początkowo myślałem, że gra ta ma jakąś spójną fabułę i dziwiłem się wyskakiwaniu powtarzających się scenek, dopiero jednak później doczytałem w instrukcji, że jest to zamierzony efekt. Zaliczyłbym to jednak na minus – nie ma żadnej chronologii, a jak dla mnie jest to duża wada. Poza odwiedzaniem lokacji i tworzeniem muzyki mamy swój własny pamiętnik. Do pamiętnika możemy wklejać w odpowiednim miejscu zdjęcia zrobione w czasie gry (ikonka aparatu fotograficznego), opisać swoją najlepszą przyjaciółkę, czy poprowadzić normalny pamiętnik. Co ważne, to co doń wpiszemy zabezpieczone jest hasłem, dodatkowo możemy to wydrukować.

Tyle praktycznie o tym, co się dzieje w samej grze. Prawdę mówiąc nie ma tego dużo; powiem nawet, że oferta skierowana do dzieci jest bardzo uboga. Nie ma tu ani żadnych gier logicznych, ani innych zabaw, co powoduje, że LEGO Friends bardzo szybko się nudzą będąc bardzo bezideowym produktem zrobionym na odwał.

Nie wspomniałem jednak jeszcze o grafice, muzyce i animacji. Grafika jest średnich lotów, kilkuklatkowe animacje od razu rzucają się w oczy, rażąc swoją prostotą i widocznym nie przyłożeniem się do pracy. Muzyka w LEGO Friends praktycznie nie istnieje, to samo można powiedzieć o odgłosach. Na plus jednak zaliczam dość dobry dubbing i tłumaczenie na język polski.

Produkt ten zawiódł moje oczekiwania i nie wydaje mi się, aby przyciągnął do siebie dzieci na dłuższą chwilę. Co prawda sam pomysł tworzenia muzyki jest bardzo dobry, jednak cała reszta, czyli grafika i brak koncepcji gry, kładą się na LF długim cieniem. Z drugiej strony jednak typowych produktów dla dzieci jest tak mało, że na bezrybiu i rak ryba. Zwłaszcza, kiedy nie zaznamy tu ni kropelki krwi czy przemocy. Wybór jednak zostawiam rodzicom, jak dla mnie jest to soft bardzo średni, żeby nie powiedzieć : słaby

About