Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Knight and Merchants

Knight and Merchants

Post by relatedRelated post

Strzeż się Opętania

Biada dzielnemu rycerzowi Królestwa co to
się nazbyt długo w ruchome obrazy owej
diabelskiej Laterna Magica wpatruje.
Straszliwe bestie z otchłani piekielnych
zawładną nim i drgawkami różnemi dręczyć
go będą, jakoby mu kto żelazem rozpalonym
przypiekał. Umiar niech będzie
obowiązkiem każdego rycerza, by nigdy nie
zaniedbał brewiarza ni posiłku, by ciało
i dusza znalazły wytchnienie
od trudów wojny i znoju
rządzenia.

      W pewnym królestwie syn miłościwie panującego władcy, usamodzielnił się do tego stopnia, że postanowił ogłosić secesję i nie czekając na śmierć ojczulka, zaczął sposobić się do objęcia tronu. Jak to w tych czasach bywało, o sukcesji często decydowała grubość pancerza na grzbiecie monarchy i dobra rada by nigdy nie stawać plecami do doradców. Młody i butny książę popędził kota wojskom swego ojca, a w państwie nękanym bratobójczymi walkami rozpętała się nędza, zaraza i głód. W dodatku zdrada należała do codzienności. Do waszego zadania będzie należało objąć ster nad wojskami królewskimi, na początek dostaniesz mały zameczek na prowincji, a wkrótce potem ambitne zadanie odzyskania panowania nad resztą królestwa. W imię Króla czas do boju…
Takie to właśnie tło ma „Knight and Merchants” wydana pod patronatem firmy TopWare, a wyprodukowana przez Joymania Entertainment. Gra ta niezwykle dobrze połączyła w sobie wątek ekonomiczny z wojennym wystawicie bowiem silnej armii, jeśli nie jesteście w stanie napełnić skarbca i mieć na wypłaty żołdu. Zresztą wszystko chyba, jak to w życiu bywa opiera się na kasie. Nie zbudujecie fortów, zamków, czy innych budowli, nie najmiecie i nie wyszkolicie poborowych mając pustki w skarbcu. Wszystko kosztuje, a to nie USA, żeby kasa leżała na ulicy. Można by tu przytoczyć powiedzenie jednego z wielkich wodzów, mowa tu o Napoleonie, który przygotowując się do prowadzenia wojny powiedział… „by dobrze prowadzić działania wojenne i doprowadzić kampanię do szczęśliwego końca potrzebuję trzech rzeczy – po pierwsze pieniędzy, po drugie – pieniędzy i po trzecie?…” no jasne że tak … pieniędzy. Ale jakie to by było miłe i przyjemne, siedzimy sobie w ciepłym forcie i gromadzimy kasę. Niestety młody książę jest ambitniakiem i nie da nam spokoju nieustannie atakując nasze pozycje. Jeśli mówimy o naszym małym miasteczku to pozwólcie, iż ten temat trochę rozwinę.
Centralnym punktem miasta jest Spichlerz, w nim gromadzone są zapasy na rozbudowę miasta i te które znoszą nasi obywatele. Później może nie wymienię ich w kolejności, ale będziecie stawiali:

 

  • Szkoła – przyucza się tu nowych rzemieślników, pomocników, rekrutów, zbudowanie kilku szkół przyspiesza proces przyuczania.
  • Gospoda – wasi cywile przychodzą tu by zadowolić swoje żołądki, dbajcie o to by była zawsze dobrze zaopatrzona
  • Kamieniołom – jeśli odkryjecie pokłady kamienia, możecie je natychmiast eksploatować
  • Leśniczówka – mieszka tu drwal który karczuje tu lasy, jak je wytnie to sadzi nowe
  • Tartak – myślę że nie muszę tłumaczyć, a dla tych co nie wiedzą to budynek ten przerabia kłody na deski
  • Winnica – tu powstają wspaniałe winna gronowe , nie mylić z alpagami
  • Gospodarstwo – tu mieszka chłopek roztropek, który sieje i zbiera ziarno niezbędne w wielu dalszych punktach do produkcji
  • Młyn – tu powstaje mąka
  • Piekarnia – pomijam tłumaczenie co tu się robi-))))
  • Chlew – tu rodzą się świniaki
  • Rzeźnia – tu powstaje zaopatrzenie mięsnych w kiełbasy i inne takie produkty
  • Garbarnia – ponieważ ze świniaków pozostają skóry, wytwarza się tu lekkie pancerze skórzane dla toporników, łuczników, jazdy lekkiej i piechoty z lancami
  • Stajnia – tu rodzą się koniki by wasza kawaleria nie musiała na pieszo działać
  • Warsztat Płatnerski – produkuje on trzy rodzaje lekkiej broni, tj. topory, łuki i lance. Aby taki warsztat mógł działać bez przerw potrzebne są dwa tartaki
  • Warsztat Pancerzy – tu sporządza się skórzane pancerze i drewniane tarcze
  • Kopalnia węgla – bez komentarza
  • Kopalnia Żelaza – jw.
  • Kopalnia Złota – jw.
  • Mennica – tu jak znudzi wam się płacić złotem, będziecie mogli bić własne monety i do tego złote
  • Dymarka – proszę nie mieć żadnych skojarzeń, to nie przybytek dla żołdaków, tylko duży piec w którym hutnik wytapia żelazo z rudy
  • Kuźnia Płatnerska – wytwarza się tu ciężką broń dla wojska, powstają tu kusze, halabardy, miecze. Jest to niezmiernie ważny budynek i ostrzegam że jest częstym celem ataków
  • Kuźnia Zbroi – wykonuje się tu ciężkie zbroje i tarcze
  • Warownia – rzekłbym centrum militarne, tu udają się rekruci by otrzymać odpowiednie wyposażenie po przyuczeniu w szkole.
  • Wieże Obronne – bardzo przydatna inwestycja, chronią miasta przed atakami nieprzyjaciela

          Wszystkie te budynki o których wspominałem powyżej, musicie pamiętać by stawiać frontem do drogi. Jednocześnie musicie pamiętać, że nie wszystkie budynki postawicie od razu, jeden zależy od drugiego. Wszystkie te budynki przyniosą jakieś produkty. Te zaś najlepiej podzielić według potrzeb. Na przykład jeśli kiepsko pracuje Chlew, dorzućcie świniarczykom więcej ziarna.
    Co do jednostek jakie spotkacie, to musicie wiedzieć iż nie ma tu jednostki uniwersalnej. Wszystkich członków swojej ludności możesz wykształcić w szkole w zależności od potrzeb: Pomocnik, Budowniczy, Kamieniarz, Drwal, Cieśla, Chłop, Piekarz, Hodowca, Rzeźnik, Hutnik, Kowal (o ktoś z rodziny), Górnik, Rekrut. Ci ostatni po przeszkoleniu będą stanowili elitę, czyli siły zbrojne dzielące się : Żołdak, Topornik, Piechur z Mieczem, Lekka jazda, Ciężka Jazda, Piechur z Lancą, Pikinier, Łucznik, Kusznik.
    I to tyle o samej grze pod względem jednostek i budowli. Jeśli idzie o oprawę graficzną, to jest ona wykonana na dosyć wysokim poziomie. Animacje są bardzo płynne, oprawa muzyczna zaś jest miła i stanowi przyjemny podkład do samej gry. Gra została też bardzo dobrze zlokalizowana. Jeśli dodam do tego standardowo niską cenę jak na produkty TopWare przystało to nic dodać, nic ująć. Spytacie czy tu naprawdę nie ma wad? Trudno się doszukać, bo jedyne do czego można się na upartego przyczepić to brak tytułowych „Kupców”, i jeżeli jacyś zatwardziali stratedzy się przyczepią to nie ma walk na wodzie. Lecz myślę że są to tak drobne ułomności, iż nie obniżą zbytnio oceny końcowej dyktowanej innymi plusami.

    Wydawcą gry na terenie Polski jest firma TopWare.

    Wymagania sprzętowe: Procesor Pentium 100Mhz, 24MB Ram, CD Rom x4, WIN 95/98, DirectX 5.0

    Młody Książe gnije w lochu, na dzień dzisiejszy kochany tatuś wyłupił mu oczy, odciął język i uszy. Co będzie w tym tygodniu nie wiadomo. A ja narzekałem na rodziców -)))

 

About