Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Aleja Glagoljasa

Aleja Glagoljasa

Post by relatedRelated post

Aleja Glagoljasa

Aleja Glagoljasa to szlak znajdujący się miedzy miejscowościami Hum i Roc. Ścieżka łącząca te dwa miasta powstała w latach 1977 – 1985 dla upamiętnienia dawnego chorwackiego alfabetu. Na szlaku o długości 7 km znajduje się 11 eksponatów nawiązujących do istotnych wydarzeń oraz ludzi, którzy mieli swój udział w rozpowszechnianiu alfabetu. Został on wymyślony w IX wieku przez świętych Cyryla i Metodego.

Boljun

Boljun to również ufortyfikowana wioska, w której obecnie obejrzeć można jedynie fragmenty średniowiecznego obwarowania. Ponadto warto z bliska przyjrzeć się umocnieniom pochodzącym z XVI wieku oraz zbudowanej w 1697 roku cysternie na wodę. Przy głównej ulicy miasteczka ulokowano loggię miejską, spichlerz oraz zachwycający kościół św. Kosmy i Damiana wzniesiony w stylu romańskim. Godne obejrzenia są również dobrze zachowane gotyckie malowidła zdobiące wnętrze XIV-wiecznego kościoła św. Piotra.

Draguc

Draguc to kolejne miasteczko otoczone obronną fortyfikacją. Ciekawostką jest fakt, że mury otaczające miasto stanowią jednocześnie tylne ściany domów. W XV wieku, kiedy władza nad tym obszarem należała do Wenecji wzniesione zostały umocnienia. Na szczególną uwagę zasługują zachwycające freski zdobiące wnętrze wzniesionego w XIV wieku kościoła św. Rocha. Malowidła naścienne przedstawiają m.in. podróż Trzech Króli.

Buzet

Buzet pierwotnie funkcjonował jako iliryjska twierdza. W późniejszym okresie, kiedy tym obszarem władało cesarstwo rzymskie stał się ufortyfikowana osadą o nazwie Pinguentum. W 1420 roku miasteczko znalazło się pod weneckim panowaniem. W tym okresie przystąpiono do rozbudowy obwarowań, dodając do murów chroniących miasto Dużą oraz Małą Bramę. Obecnie miasto kojarzone jest głównie z obecnością trufli.

Aleja Glagoljasa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About