Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Miasto Pag

Miasto Pag

Post by relatedRelated post

Miasto Pag

Pag jest głównym miasteczkiem wyspy położonym na osłoniętej zatoce od strony stałego lądu. W 1244 roku Pag otrzymało status wolnego miasta. Obecnie oglądać można jedynie ruiny wspaniałego niegdyś zamku. Taki sam los dotknął zespołu budowli sakralnych, po których obecnie pozostało jedynie bezkształtne gruzowisko.

Na początku wieku XV miasto znalazło się pod rządami Wenecji. W tym okresie powstał również plan rozbudowy miasta, którego realizacja trwała kilkadziesiąt lat. Pracę nad projektem zlecono słynnemu architektowi Jurajowi Dalmatinacowi, a jej rezultaty można podziwiać do dziś, albowiem układ miasta nie zmienił się od tamtego czasu. Nadal centrum miasta przecinają dwie główne ulice. Mniejsze uliczki biegną równolegle do dwóch dużych.

Podczas weneckiego panowania miasto rozwijało się bardzo dynamicznie, ponadto czerpało zyski z eksploatacji salin. Miedzy XV a XVIII wiekiem wzniesiono wiele pięknych budowli użyteczności publicznej oraz wspaniałą katedrę.

Fortyfikacje miasta stanowiły potężne mury obronne z czterema bramami i ośmioma wieżami. W XIX wieku obwarowanie Pagu zostało rozebrane niemalże w całości. Obecnie wznosi się zaledwie jedna rama i dwa bastiony.

Co warto zwiedzić?

1. Pałac książecy (Knezva Palaca) wznosi się w samym sercu miasta. Pałac zbudowany został w XV wieku. W jego sąsiedztwie znajduje się pałac biskupi, którego przebudowa nigdy nie została ukończona.

2. Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany został w 1448 roku. Jego architektura stanowi połączenie gotyku z elementami charakterystycznymi dla stylu romańskiego. Wnętrze tej trójnawowej świątyni podzielone jest rzędami kamiennych kolumn. Każda z nich posiada pięknie rzeźbione kapitele. W fasadzie kościoła zobaczyć można zachwycająca rozetę oraz wspaniale wykonany portal zwieńczony tympanonem.

Warto zwiedzić również wnętrze świątyni, gdzie znajduje się wiele ciekawych dzieł m.in. Madonna Różańcowa będąca dziełem wybitnego artysty Giovanniego Battisty oraz pochodzący z XII wieku drewniany krucyfiks. Na uwagę zasługują również wspaniałe kościelne organy.

Nowalja

Nowalja stanowi drugie pod względem wielkości miasteczko wyspy Pag. Położona jest na początku wąskiego cypla Lun. W Nowali znajduje się wiele winnic i sadów pełnych drzew owocowych.

Piękne, piaszczyste wybrzeże Nowalji, co roku odwiedzane jest przez tłumy turystów, toteż mieszkańcy tego malowniczego miasteczka utrzymują się głównie z turystyki.

W samym sercu miasta wznosi się kilka ciekawych zabytków, m.in. ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki oraz zbudowany na przełomie IX-X wieku zachwycający preromański kościół.

Miasto Pag
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About