Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Miasta obronne

Miasta obronne

Post by relatedRelated post

Miasta obronne
25

Istria to obszar, który w przeszłości był celem częstych najazdów wrogich wojsk, toteż niemalże wszystkie miasteczka tego regionu były ufortyfikowane. Pierwsze obwarowania wznoszone były przez Ilirów, którzy chronili swoje osady na wzgórzach otaczając je wałami. W tym regionie ulokowanych jest około 130 wsi i miasteczek tego typu. Wiele z nich zostało wyludnionych, jednakże są również takie, które zamieszkiwane są nieprzerwanie od X wieku p.n.e.

W okresie panowania cesarstwa rzymskiego fortyfikacje były umacniane. Podobnie robiono również w epoce późnego średniowiecza, kiedy władze nad Istrią sprawowała Austria oraz Wenecja.

Motovun

Motovun to malownicze średniowieczne miasto położone na wzgórzu, u stóp którego płynie rzeka Mirna. Wspaniale zachowana starówka otoczona jest murami wzniesionymi na przełomie XIII i XIV wieku. W późniejszym okresie wzniesione zostało drugie obwarowanie, którego zadaniem było chronienie przedmieścia miasta Motovun. Aby dostać się z miasta dolnego do miasta górnego, należy przejść przez bramę ulokowaną w wieży zbudowanej w XV wieku.

Hum

Hum to kolejna ufortyfikowana wioska, którą otacza owalny mur. Obwarowanie zostało umocnione podczas weneckiego panowania. Warto zwiedzić kościół św. Hieronima, gdzie obejrzeć można zachwycające i dobrze zachowane bizantyjskie freski datowane na wiek XII.

Roc

Roc to nieduże miasteczko otoczone XIV-wiecznymi murami. Zostały one wzniesione na polecenie patriarchów z Akwilei. Wieże będące obecnie częścią obwarowania wybudowane zostały dopiero w XVI wieku. Roc pełniło niegdyś funkcję ważnego centrum piśmiennictwa głagolickiego. Na ścianie kościoła św. Antoniego Opata do dziś widnieje wyryty w XIII wieku alfabet głagolicki. Warto również zwiedzić kościół św. Rocha. Ta romańska świątynia, kryje w swoim wnętrzu dwie serie zachwycających fresków.

 

Miasta obronne
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About