Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

The Next Tetris

The Next Tetris

Post by relatedRelated post

      Tetris – chyba każdy zna tą grę. Ktoś nie zna nie ma prawa mówić o sobie „gracz”. Ta gra podobnie jak „Arkanoid” należą do klasyki gier komputerowych a ponieważ na klasykę zawsze jest zapotrzebowanie firma Hasbro postanowiła to wykorzystać i wypuściła kolejną wersję tetrisa. Nazywa się ona „The Next Tetris” co w znaczy właśnie 'kolejny tetris'.
Niemalże tradycją w nowych wersjach klasycznych gier stało się dokładanie czegoś nowego lub ich pewna modyfikacja. Co odróżnia tego tetrisa od innych które znamy?
Po pierwsze jest to pierwszy tetris, który wykorzystuje akcelertory 3D.
Po drugie wprowadzono pewną modyfikację reguł. Klocki są tutaj nie tylko jednolite ale również kilku kolorowe – nazywane tutaj 'multiminos'. Co to daje poza zmianą wyglądu? Ano daje nam to tyle, że poszczególne kolory w klocku nie stanowią jednej cześci z resztą. Mogą się od klocka odkleić i spadać dalej samodzielnie podczas gry reszta już znalazła swoje miejsce na szczycie stosiku klocków. Wszyscy fani tetrisa zdają sobie sprawę jakim może to się okazać ułatwieniem a jednocześnie w innej sytuacji utrudnieniem gry.
Po trzecie coś co już pojawiało się w innych wersjach tetrisa a co nazwano 'kaskadą'. Polega to na tym iż po wyczysczeniu jednej (lub kilku linii) leżące wyżej fragmenty klocków mogą spadać i zupełniać luki w niżej położonych warstwach czyszcząc kolejne wartstwy. Dzięki temu możemu na razu usunąć nie max. 4 jak w klasycznym tetrisie ale nawet i kilkanaście warstw przy dobrym układzie.

„The Next Tetris” oferuje nam kilka typów rozgrywki.

 

 • One Player Game – układamy na czas klocki tak by wyczyścić kilka rządków śmieci jakie mamy na dole studni na starcie. W zależności od tego jak szybko wyczyścimy 3 kolejne rundy podnosi się nasza ranga jako gracza.
 • Two Player Game – to samo co w One Player ale można grać w dwóch graczy i można podnosić swój lub obniżać rangę przeciwnika. Oczywiście w trakcie gry również pojawiają się dodatkowe utrudnienia typu ściemnianie obrazu studni przeciwnika lub obracanie jej wokół osi jeśli uda nam się odpowiednio duża kaskada.
 • Marathon – Pojedynek z czasem. W jak najkrótszym czasie musimy czyścić kolejne studnie z początkowych śmieci. Każda kolejna runda to więcej śmieci na początku i szybciej spadające klocki.
 • Practice Mode – Pozwala zapoznać się z zasadami gry. Przydatne zwłaszcza aby opanować reguły rządzące kolorowymi klockami (tymi, które mogę się rozklejać) oraz kaskadami.
 • Score Marathon – Zaczynamy z pustą studnią i po prostu układamy klocki jak najdłużej. W trakcie gry klocki zaczynają spadać coraz szybciej.
 • Clasic Tetris – Klasyczny tetris bez 'multiminos' i kaskad. Każdy z typów rozgrywki posiada własną tabelę rekordów a ponadto jeśli mamy dostęp do internetu gra może ściągnąć ze swojego serwera wyniki ogólnoświatowej czołówki.

  Oprawa dźwiękowa gry jest dokładnie taka jaka być powinna. Odgłosy nie odrywające od gry, muzyczka w tle miła dla ucha i niezbyt monotonna.
  Oprawa graficzna… Powiem szczerze nie widzę najmniejszego sensu w używaniu akceleratora 3D w grach takich jak tetris, ale skoro autorzy mieli taki kaprys… Funkcje 3D pełnią w grafice gry rolę całkowicie drugo a nawet trzecierzędną i są całkowicie zbędne. Można sobie podarować chwierutające się w przestrzeni menu lub animacje klocków w tle. W trakcie gry 3D wykorzystywane jest do renderowania abstrakcyjnych, kolorowych wzorków jako tła (można spokojnie na karcie 2D) do efektu drgających na boki w niewielkim stopniu klocków (IMO: pogarsza estetykę) oraz prezentowania kolejnych mających się pojawić klocków (wyłaniają się z głębi ekranu). Czyli nic bez czego nie możnaby się obejść lub czego nie możnaby zrobić inaczej.

  Grę oceniam na 8 punktów. Tetris w każdej postaci jest świetną rozrywką a wprowadzone w „The Next Tetris” innowacje dodają mu dodatkowej atrakcyjności. Na minus można zaliczyć tylko niezbyt ciekawe tła oraz małą ilość melodii odgrywanych w tle podczas rozgrywki. Ponieważ gra nie wymaga akceleratora a jedynie go wykorzystuje jeśli jest to nie będę zaliczał na minus nieuzasadnione odwoływanie się do wspomagania grafiki 3D.

  Producent: Blue Planet Software / Hasbro Interactive

 

About