Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Liga Polska Manager 98

Liga Polska Manager 98

Post by relatedRelated post

-Dzień panu
-Witam
– Eee, wie pan, chciałbym się, eee…
– Nie gadaj mi tu pan – wiem po coś żeś tu przyszedł. Osiem baniek i twoi chłopcy wzniosą się na wyżyny umiejętności….
– Dobra, proszę tu jest kasa – tylko bez numerów, dobrze???
– Spokojnie – u mnie już nie tacy jak pan, mecze kupowali

To może być zapis rozmowy jednego z prezesów z jednym z sędziów. Ta rozmowa może być przeprowadzona przed meczem polskiej ligi. Ligi, której mistrzostwo mamy szansę zdobyć grając w Liga Polska Manager 98.
Tak więc możemy stać się trenerem (i prezesem jednocześnie) jednego z klubów walczących o mistrzostwo I, II lub III ligi polskiej. Oprócz tego autorzy udostępnili nam swoisty „wehikuł czasu” – możemy prowadzić naszą drużynę w sezonie 95/96, 96/97 lub 97/98.
Gra, jak już mam nadzieję, zorientowaliście, należy do gatunku gier menedżerskich. Pierwsze wrażenie nie jest dobre – film wprowadzający jest raczej nieciekawy i miernej jakości. Potem też nie jest zbyt różowo – gra opiera się na systemie okienek, bardzo podobnych do tych które znamy z Windows. Ale grafika w tego typu grach jest raczej mało ważna – oczywiście, fajnie jest gdy program uraczy nas kolorowymi, naszpikowanymi grafiką ekranami. Ale najważniejsza jest czytelność – przejrzystość dzięki której wiemy, czego gdzie mamy szukać. Tutaj program wypada bardzo dobrze – wszystko jest na swoim miejscu, i raczej nikt nie będzie miał większych problemów z ustawieniem odpowiednich parametrów. Jedynie przy wyborze zawodników którzy pojadą na mecz, jest jeden mały problem. Otóż czcionka którymi napisane są nazwiska futbolistów za bardzo zlewa się z tłem i po prostu słabo ją widać.
Tak jak już wcześniej to podałem, w grze wcielamy się nie tylko w funkcję trenera ale także mamy okazję piastować zaszczytne stanowisko prezesa klubu. Do naszych obowiązków należy podejmowanie decyzji dotyczących m.in. rozbudowy stadionu – możemy tworzyć nowe miejsca stojące lub siedzące (ławki lub krzesełka) a także zakupić system oświetlenia lub tablicę świetlną. To my ustalamy ceny karnetów na nasze mecze – lecz tutaj znalazłem mały błąd. W założeniu autorów, powinniśmy wybrać cenę optymalną – taką, która nie obciążyła by zbytnio kieszeni kibica, a nam dało jako taki zysk. Jednak nie zostało to zrealizowane do końca – bowiem jeśli ustawimy cenę karnetu na maksimum, i potrzymamy przez dłuższy czas ENTER (naprawdę długi) – wszystkie bilety zostaną sprzedane a kasa klubu zacznie pękać w szwach. No ale cóż, nie jest to błąd uniemożliwiający grę, nieco tylko on ją ułatwia. Oprócz tego możemy zurbanizować obszar w pobliżu stadionu poprzez wybudowanie parkingów i stoisk gastronomicznych. Jeśli chcemy aby na naszym stadionie zasiadały całe rodziny (i nie bały się wyczynów pseudokibiców) możemy zainwestować w monitoring.
Zatrudnienie ochrony (a raczej służb porządkowych) także zapobiega wszelkim awanturom. Jeśli jednak okażemy się skąpi, i nie opłacimy ochrony musimy liczyć się z bójkami kiboli, i nakładanymi na nas sankcjami ze strony PZPN (Polskiego Związku Piłki Nożnej). Także od nas zależą zarobki naszych piłkarzy, premie za zwycięstwa i przegrane, pensja dla lekarzy. Możemy także wybrać środek transportu, za pośrednictwem którego nasi piłkarze dostaną się na stadion rywali, oraz standard hotelu w jakim przyjdzie im mieszkać (przed meczem wyjazdowym, w mieście rywala).
Jeżeli nie będzie się nam wiodło zbyt dobrze, i klubowa kasa zacznie świecić pustkami, a wierzyciele będą się do nas dobijać, to oznaczać to będzie, że nadszedł czas aby złożyć wizytę w którymś z pobliskich banków. Tam też jesteśmy w stanie złożyć wniosek o pożyczkę. Jeśli bank uzna, że nie stoimy na skraju bankructwa (tj. na nasze mecze nie przychodzą kibice, jesteśmy zadłużeni w innym banku, nasz klub okupuje dolne rejony ligowej tabeli) może nam odmówić udzielenia kredytu. Ale aby nie spotkać się z koniecznością odwiedzin banku, należy pomyśleć zawczasu i podpisać jakiś korzystny kontrakt reklamowy. W końcu klub piłkarski (szczególnie ten walczący o najwyższe trofea) to wspaniały materiał dla wielkich firm, chcących dotrzeć do jak największej liczby klientów. Możemy sprzedawać miejsce pod reklamy na swoim stadionie (a konkretniej na bandach wokół płyty boiska), na koszulkach naszych wspaniałych zawodników, a także na sprzedawanych biletach. Tym więcej chętnych będzie do reklamowania się u nas, im wyższe miejsce w tabeli będziemy zajmować. Oczywiście, możemy także zajmować się sprzedażą praw transmisyjnych meczy rozgrywanych na własnym boisku.
A teraz przejdźmy do spraw bardziej piłkarskich – oczywiście możemy kupować zawodników z innych klubów – lista zawodników którzy z jakichś powodów zamierzają opuścić swój klub, ukrywa się pod ikoną „Transfery” – mamy tutaj listę zawodników z naszych trzech lig, a także zawodników zagranicznych. Gdy już upatrzymy sobie zawodnika, możemy w pewnym stopniu starać się wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki kontraktu. Oprócz tych zawodników którzy znajdują się na liście transferowej, możemy kupić innego dowolnego występującego w naszej lidze – należy się wtedy jednak liczyć z wyższą jego ceną. Przed każdym meczem, musimy także, co wydaje się oczywiste ustalić skład naszej drużyny, jej ustawienie i założenia z którymi wyjdzie na boisko. Ustalenie składu wygląda standardowo – w końcu nie można tutaj zbyt wiele wymyślić.
Co do taktyki mamy spory wybór co do liczby ustawień naszego teamu. Oprócz tego możemy ustalić stopień zaangażowania naszych zawodników w mecz. Tej opcji najlepiej nie zmieniać – przydaje się ona tylko wtedy, gdy gramy jakiś naprawdę bardzo ważny mecz. Mimo iż nasi zawodnicy będą grali lepiej w tym jednym konkretnym meczu, to w następnym nie będzie już tak różowo – da znać o sobie zmęczenie, zwiększy się także liczba kontuzji.
A teraz powiem wam o bardzo ważnej sprawie – „Bez pracy nie ma kołaczy”. Bez treningu nie ma wyników. A autorzy sprawili nam niemiłą niespodziankę – standardowo, nasi zawodnicy nie wiedzą co znaczy słowo trening. A więc jeśli chcemy rozegrać więcej niż jeden mecz, musimy ustalić parametry treningu. Ustawiamy je oddzielnie dla każdego gracza.
Niedługo pierwszy mecz ligowy. Kupiliśmy już nowych zawodników, ustaliliśmy optymalny skład, naszkicowaliśmy plan taktyczny. Chcemy się przekonać, jak wygląda gra naszego zespołu w praktyce – od czego są mecze towarzyskie??? Tutaj także udostępnienie nam rozegrania tego typu meczu. Za przeciwnika możemy wybrać dowolną drużynę z ligi polskiej. A po rozegraniu zwycięskiego meczu towarzyskiego możemy zacząć walczyć o ligowe punkty. Pierwszy gwizdek. Pierwsi zwycięzcy. Pierwsi przegrani. Obserwacja wydarzeń na boisku bardzo odbiega od ideału. To nie jest gra zręcznościowa, i to nie jest tu najważniejsze. Lecz jednak mam się do czego przyczepić – w czasie meczu, wyświetlane są autentyczne filmy, przedstawiające walkę o ligowe punkty. I nie będę się czepiał tego, że nie wiemy czy to akurat atakuje nasza drużyna, czy przeciwnik jest bliski zdobycia bramki. Chodzi mi o jakość tych filmów – jest ona przerażająco niska. I jeśli kamera znajduje się w niewielkim oddaleniu od zawodników to jeszcze coś widać – ale niestety, wiele filmików przedstawia akcję z większej odległości. I wtedy, o zgrozo, praktycznie nie widać piłki (ma ona wielkość kilku pikseli). Oprócz tego, brakuje mi prostego wskaźnika, który pokazywałby która drużyna jest stroną przeważającą.
Ale ogólnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że gra jest jak najbardziej polskiej produkcji, nie jest tak źle. Oprócz kompaktu, znajdziemy w pudełku rzetelnie opracowaną instrukcję, która oprócz wyjaśnienia tajników obsługi programu, wyjaśni nam na czym polega ta nasza liga, opisze puchary europejskie, a także nasz lokalny Puchar Polski. Oprócz tego znajdziemy spis klubów które zdobyły mistrzostwo polski, puchar polski oraz zawodników którzy wywalczyli tytuł króla strzelców. Wszystkie te dane obejmują lat 67 – 97. Mimo, że składy drużyn w grze nie są już teraz aktualne, możemy je uaktualnić – do programu został dodany edytor składów.
Teraz czas na małe podsumowanko. Chociaż gra nie powala graficznie, nie jest także najnowszą produkcją, to dość dobrze odtwarza atmosferę naszej ligi. I właśnie dzięki temu w tę grę gra się bardzo przyjemnie – zasługuje ona na ocenę 7/10. Jeśli lubicie menagery to radzę zainteresować się tą grą.

About