Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

IceWind Dale: Heart of Winter

IceWind Dale: Heart of Winter

Post by relatedRelated post

Z niedowierzaniem podniosłem głowę do góry, spoglądając na cud natury w postaci wielkiego dębu, rozkładającego swoje rozłożyste konary nad skupiskiem biednych wiejskich chat. Nawet stojąca z mojej lewej strony kilkupiętrowa wieża wyglądała jak zabawka z klocków. Ciepło bijące od drzewa zapewniało ludziom żyjącym na zimnej północy przetrwanie. Dla nich ta monstrualnej wielkości roślina, była świadectwem na to, że bogowie jeszcze ich nie opuścili…
Z naprzeciwka biegł do mnie mały chłopiec, już z daleka krzycząc:
– Witamy w Kuldahar, skąd przyszliście?

Z reguły dodatki do gier nie wnoszą nic, poza nowymi misjami, charakterami lub innymi niespodziankami urozmaicającymi nam grę. Inaczej się dzieje w przypadku IceWind Dale – Heart of Winter. Oprócz możliwości uczestniczenia w nowych przygodach, mamy podwyższony limit doświadczenia, nowe czary, przedmioty, zdolności specjalne i zupełnie zmieniony interfejs gry. Ale zacznijmy od przygód. W wiosce Kuldahar, na południe od kowala, u którego kupowaliśmy mordercze zabawki, w małym domku (do tej pory zamkniętym) pojawił się szaman o imieniu Hjollder. On to, ujawnił nam, że od dawna pojawiamy się w jego snach jako obrońcy ludu, żyjącego gdzieś, daleko na północy wśród zimnych gór. Opowiedział nam również historię o zmarłym królu, w którego ciele zamieszkał demon gromadzący wielką armię, by podbić tamtejsze ziemie. Zgadnij, kto ma stanąć mu ma przeszkodzie i wybić ten pomysł z głowy??? Oczywiście ty. Oprócz tego głównego zadania, wplączesz się w wiele pobocznych, nie związanych z głównym scenariuszem zadań. Do dyspozycji, oprócz starych przedmiotów, dostaniemy około setki nowych, oraz ponad 50 innych czarów. Jednym z nich jest na przykład „Zręczność kota”, zwiększająca ją nam, w zależności od klasy postaci nawet o 8 punktów (najwięcej dostanie złodziej). Ażeby można było korzystać z dobrodziejstw Heart of Winter trzeba mieć postacie na co najmniej dziewiątym poziomie, przy czym u dwuklasowców zliczana jest suma punktów poziomów obydwu klas. Na przykład wojownik / złodziej, by wybrać się do Samotnej Kniei, gdzie zaczynamy naszą wędrówkę, musi posiadać klasę wojownika na 5 poziomie, a złodzieja na 4, jasne prawda? Po zainstalowaniu rozszerzenia na komputerze, można zimportować mniej doświadczone postacie z podstawowej gry i próbować sił w samym dodatku, ale wtedy nie wróżę wam długiego życia. Do zdobycia czekają na nas również zdolności specjalne. Palladyn może stać się odporny na choroby i strach, łowcy uzyskają wcześniejszy dostęp do czarów, natomiast złodzieje nauczą się unikać ciosów i skrycie zaznajamiać przeciwnika ze swoim przyjacielem – „krótkim mieczem +1”. Dla bardziej wymagających i żądnych wrażeń poszukiwaczy przygód, twórcy gry udostępnili poziom trudności o nazwie „Serce Furii”. W trybie tym potwory posiadają większą żywotność, są trudniejsze do pokonania, ale za ich zabicie zdobywamy więcej punktów doświadczenia. Nagrodą za upór grania na tym poziomie trudności, jest możliwość zdobycia nawet 30 poziomu.
Zmodernizowany został również interfejs gry. Uzyskujemy możliwość gry w trybie pełnoekranowym, ze schowanymi panelami bocznymi i dolnymi, jak to mieliśmy okazję zobaczyć w Baldurs Gate 2. Konfiguracja IceWind Dale z poziomu windows również uległa zmianie. Dostaliśmy (w końcu!) możliwość grania w trybie 800×600 (i wyżej), z możliwością zatrudnienia do pracy akceleracji z karty graficznej. Poprzednia wersja przygód w lodowej dolinie po uruchomieniu ze wspomaganiem sprzętowym, gubiła polskie znaki, lub tekst wyświetlający się na ekranie był poszarpany i niepełny. Po ściągnięciu patcha problemy znikały, ale przecież nie każdy ma dostęp do internetu… Teraz wszystkie te błędy zostały naprawione! Podobnie jak w BG2 możemy ustawić ilość klatek na sekundę wyświetlanych na naszych ekranach, oraz zmieniać wiele innych opcji graficznych i dźwiękowych. Obraz wyświetlany na ekranie naszego monitora zachwyca bogactwem szczegółów i starannością ich wykonania. Tyczy się to lokacji zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Animacja postaci i czarów, o dziwo, lepiej wygląda z wyłączonym trybem OpenGL, a i szybkość działania gry bardzo na tym zyskuje. Dźwięk stoi na najwyższym poziomie. Skrzypienie śniegu pod stopami naszych bohaterów, echo niosące się po górach, czy szum lasu porywanego przez lodowaty wiatr, po prostu rozkłada na łopatki. Jeśli stoisz w pobliżu wroga np. pająka miecznika, najpierw usłyszysz odgłos tarcia metalu o metal, a potem zobaczysz jak na ciebie szarżuje…. Po dodaniu do tego wspaniałej, podkreślającej sytuacje muzyki, ocena w skali od 1 do 10, brzmi 10. Żaden wcześniejszy produkt Black Isle nie był tak dopracowany pod względem dźwięku jak IceWind Dale: Heart of Winter. Do spolszczenia dodatku firma CD PROJEKT podeszła bardzo profesjonalnie. Brak tu jakichkolwiek literówek, czy różniącego się tekstu pisanego od czytanego. Ponieważ nie dane mi było zagrać w wersję anglojęzyczną, nie mogę powiedzieć czy ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku tłumaczenia, ale mam nadzieję, że tak. Na zawartość pudełka z grą składa się płyta z rozszerzeniem, instrukcja z krótkim wstępem, opis czarów i nowych umiejętności postaci. Dystrybutor dodał nam również ściągawkę skrótów klawiszowych. Całość, zamknięta w ładnym opakowaniu, warta jest swojej ceny.

About