Vindictus

Vindictus to jedna z lepszych mmorpg, wydanych przez znanego z MapleStory, koreańskiego developera Nexon. Wysokiej, jakości grafika i niesamowite efekty dźwiękowe to najsilniejsze strony tej produkcji, szczególnie, że ta rewelacyjna gra do pobrania została oparta o znany z Left 4 Dead, silnik „Source”. Silnik „Source”, charakteryzuje się nie tylko niesamowitym poziomem grafiki, ale także sporymi możliwościami interakcji z otoczeniem. Na uwagę zasługuje także „voice acting” jak i cała oprawa dźwiękowa, która dodaje grze niesamowitej głębi – choćby, dlatego warto włączyć na kilka godzin to świetną grę do pobrania.

Wybieramy postać…
W grze możemy wybrać spośród 3 postaci, ale w przyszłości zostaną dołożone 2 kolejne, co widać podczas samego procesu wyboru postaci. Mamy, więc Lann, Fionę oraz Evię, pierwsza z nich to bardzo szybki i niebezpieczny „melee DPS”, silny w ofensywie, kiepski w obronie, Fiona to typowy tank, powolna a przy tym silna, uzbrojona w miecz i tarcz, Evia to mag, potrafiący ranić swoich wrogów używając magii na dystans lub z bliska. Proces modyfikacji postaci jest dość standardowy, z możliwością zmiany fryzury, koloru oczu, skóry czy hmmm wymiarów ciała (!). Warto to podkreślić..

Misje i „Tokeny”
Na początku tej gry do pobrania za darmo, będziemy zmuszeni zagrać kilka misji samemu, ale ideą jest rozgrywka z innymi graczami, dlatego też warto pograć w trybie kooperacji, a grę solo sobie podarować. Misje są nieco powtarzalne, a na końcu każdej z nich, czeka bardziej wymagający boss. Możemy sami walczyć z bossem, ale szczerze mówiąc, może być na tyle karkołomne, że lepiej grać w drużynie. Wykonywanie misji opiera się na systemie tokenów (muszę zaznaczyć, że kontrowersyjnym), który wymaga od nas płacenia za możliwość zagrania w daną misję, opłatą w srebrnych lub platynowych tokenach. Jeśli wyczerpaliśmy ich zapas, są one uzupełniane w poniedziałki, czwartki oraz soboty lub (tutaj wkracza wydawanie pieniędzy!) możemy je kupić od Nexon’a…System ten został tak skonstruowany, by limitować czy też stopować graczy z tego względu, że gra zasadniczo nie jest zbyt rozległa i możemy ją przejść w jakiś tydzień. Oczywiście ten stan prawdopodobnie się zmieni, ale póki, co trzeba uzbroić się w cierpliwości i poczekać, lub zapłacić. Myślę, że każdy z nas powinien podejść do tego w sposób indywidualny.

Walka!
Na szczególną uwagę zasługuje walka – szybka dynamiczna, przypominająca niektóre, darmowe gry do pobrania typu hack and slash i wymagająca od nas pełnego skupienia. Vindicus jest niesamowicie dynamiczny w tym aspekcie, co wzbudziło we mnie szczególne emocje. To po prostu trzeba zobaczyć. W tym kontekście, bardzo podoba mi się także możliwość oddziaływania na środowisko gry – możemy podnosić i rzucać beczkami, kawałkami muru czy nawet potworami! Chociaż moim zdaniem lepiej potwora złapać i użyć go, jako tarczę i ochronę przed strzałami oraz ciosami od innych potworów. Zdecydowanie bardziej pożytecznie. Dynamizm walki może być niestety zaburzony ze względu na słabo zoptymalizowany engine, co przeszkadza, jeśli mamy nieco starszy komputer – nad tym Nexon będzie musiał pracować, tak jak i nad tym by dodać więcej lokacji, misji i samej gry.


(Vindictus zwiastun)

Plusy
Szybka, ekscytująca walka
Grafika, dźwięki
Interaktywne otoczenie

Minusy
Gra nie jest specjalnie rozbudowana
Silnik gry wymaga optymalizacji
System tokenów

Strona www: http://vindictus.nexoneu.com

Podsumowanie
Vindicus to gra do pobrania, która jak najbardziej zasługuje na uwagę – dłuższą czy krótszą. Grafika, dźwięk, interaktywne otoczenie, ciekawe rozwiązania czy w wrażenia ogólne, jako takie – Vindicus zasługuje na wyróżnienie. Mimo, że możemy mieć obawy, co do gier MMORPG produkowanych w Korei, jako że wschodnie mmorpg są dość farmerskie, z małą ilością questów/misji i ogólnie powtarzalnością – tak Vindicus jest grą zdecydowanie inną. Nexon pokazał nową, jakość i wiele oryginalnych rozwiązań; a gra ma wystarczający potencjał by stać się jedną z najlepszych w gatunku, – co z resztą zostało docenione na całym świecie.

Zdecydowanie warto zagrać!


Postacie dostępne w grze

Kai – bardzo sprawny łucznik, niezbędny do każdej drużyny
Fiona – Defensywna postać, której argumentami na polu bitwy są tarcza i miecz.
Lann – uzbrojona w parę mieczy, zręczna i bardzo niebezpieczna wojowniczka.
Evie – Mag, potrafiący atakować z każdej odległości w wybrany cel lub grupę celów.
Karok – Gigant, potrafiący rzucać olbrzymimi przedmiotami, niszcząc swoich wrogów.

 

Vindictus wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe
OS – Windows XP
Karta graficzna – GeForce 5600
CPU – Procesor single-core 2.4 GHZ
RAM – 512 MB
HDD – 5 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe
OS – Windows XP/Vista/7
Karta graficzna – GeForce 7600 +
CPU – 2.5 GHz Dual Core albo lepszy
RAM – 1024 MB (im więcej tym lepiej)
HDD – 6 GB