NosTale

NosTale to jedna z klasycznych gier do pobrania gatunku MMORPG, będąca już kilka lat na rynku gier darmowych. Akcja tej gry do pobrania, rozgrywa się w kolorowym świecie fantasy, gdzie gracze mogą miedzy innymi – tresować własne zwierzaki, dekorować domy i oczywiście wykonywać zróżnicowane zadania. NosTale oferuje, 4 klasy początkowe, ale w dalszym etapie rozwoju postaci, mamy do dyspozycji do 20, różnych wersji rozwojowych.

Duże oczy
Podobnie jak w innych grach gatunku MMORPG, najpierw czeka nas stworzenie swojej postaci. Warto przy tym zauważyć, że gra posiada niezbyt liczne możliwości zmiany wyglądu postaci – z pewnością nie jest to na plus tej produkcji. NosTale oferuje nam 4 klasy na początku, ale potem oferuje nam, aż 20 wersji rozwojowych, co jest całkiem niezłym wynikiem. Dostępny jest Poszukiwacz Przygód, Szermierz, Łucznik oraz Mag – każda z klas ma swoją unikalną specyfikę, możliwość używania określonych broni oraz styl gry. Przykładowo Mag, posiada bardzo małą ilość HP i jest bardzo powolny, przy czym jego ataki zadają wielką ilość obrażeń, a Szermierz posiada dużą obronę fizyczną i fizyczną, a z drugiej strony, zadaje stosunkowo niskie obrażenia.

Po stworzeniu postaci, wkraczamy do gry – już na samym początku, NosTale uczy nas podstaw dotyczących mechaniki gry oraz pomaga nam w wykonywaniu pierwszych zadań. Samouczek, pokazuje nam także, jak łapać zwierzęta by od momentu złapania, mogły nam służyć, jako osobiste zwierzaki. Mogą być one trenowane i awansować na poziom tak samo jak nasza postać – mogą zdobywać nowe umiejętności i ataki, ale jednocześnie, musimy je karmić inaczej nie będą słuchały naszych poleceń. Na początku, możemy łapać małe stworzenia, takie jak kurczaki, czy owce, by potem łapać bardziej niebezpieczne stworzenia, jak wielkie i potężne smoki. Gdy znudzi nam się, albo chcemy sobie zrobić przerwę, od niańczenia naszego wirtualnego zwierzaka, możemy wynająć w jego miejsce tzw. NosMate’a, czyli kontrolowanego przez komputer towarzysza. Podobnie jak my, może on awansować, a nawet używać unikalnej broni czy zbroi. Jak na darmowe gry do pobrania, to dość unikalne rozwiązanie, ale możecie być pewni, że podczas naszych wirtualnych wędrówek i NosMate i zwierzak, są bardzo potrzebni.

W grze istnieje także możliwość dołączenia lub stworzenia do gildii, które w NosTale nazywają się po prostu Family (rodzina). Dołączenie do jednej, daje nam mnóstwo standardowych korzyści; o wiele łatwiej przyjemniej jest grać z innymi, a na dodatek możemy szybko i sprawnie uczestniczyć w instancjach do 15 graczy. Są one podobnie jak w innych grach MMORPG, dość trudne i wymagające większej ilości graczy.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość przenoszenia się na osobisty „mini land”, który służy, jako wirtualny dom; możemy dobierać meble, kwiaty i inne bajery by wygląd przytulnie i unikalnie. Co ciekawe, właśnie tam zebrane są wszystkie nasze zwierzaki, złapane przez nas w trakcie przygód, ale aktualnie nie używane.

Walka i PvP
Walka w NoStale, nie należy do skomplikowanych; po prostu klikamy na wroga by zadać mu cios, a dodatkowo używamy innych zdolności na pasku skrótów. Rozwiązania, mamy zatem typowe dla większości gier tego gatunku. Zaraz, gdy osiągniemy poziom 15, mamy do wyboru 3 klasy; Swordsman (miecznik), Archer (łucznik) or Sorcerer (mag). Każda z nich, ma 4 specjalizacje, dlatego ostatecznie gra ma całkiem sporą ilość klas do zaoferowania. Występują one – specjalizacje – w formie kart, które może by zdobyć.

Masz ochotę na PvP? W NosTale, funkcjonuje on w specyficzny sposób, bo najpierw musimy wypić specjalny napój, po czym możemy być atakowani przez innych graczy/sami ich atakować. W grze są poza tym miejsca, gdzie możemy zmierzyć się z innymi graczami, tzw areny – może w nich brać udział większa ilość graczy i są one bardziej złożone niż zwykłe pojedynki po wypiciu „napoju”.

Grafika z w NosTale, ma już kilka lat, co jest widoczne, ale z drugiej strony jest atrakcyjna i przystępna dla wszystkich – tak z resztą jak i sama gra. Nasza postać wygląda przyjaźnie i podobnie jak to ma miejsce w anime/manga, ma duże oczy. Większość postaci w grze jest bardzo do siebie podobna, tyczy się to zarówno postaci tworzonych przez graczy jak i wrogów robionych wg jednego szablonu – zmieniają się tylko ich kolory. Świat gry z kolei wygląda kolorowo i zachęcająco, choć nie każdemu podejdzie jego „cukierkowatość”…


(NosTale zwiastun)

Plusy
Dużo zadań
Możliwość zarządzania swoich wirtualnym domem
Prostota
Duża ilość zwierzaków do złapania

Minusy
Wtórność postaci i przeciwników
Powtarzalna

Strona www: http://www.nostale.pl/user/register

Podsumowanie
Jeśli poszukujesz solidnej gry do pobrania za darmo, NosTale to produkcja, oferująca dużo dobrej zabawy; ma przyjemną grafikę i zostawia po sobie przyjemne wrażenia z gry. Z drugiej jednak strony, znaczną część rozwiązań, gdzieś już widzieliśmy, a wtórność postaci i brak większej różnorodności przeciwników, mogą irytować.

Mimo pewnych słabości, warto jednak zwrócić uwagę też na inne pozytywne strony – system zwierzaków, możliwość stworzenia unikalnie wyposażonego mieszkania i duża ilość questów. Jest także PvP oraz instancje dla wszystkich szukających, bardziej ekscytujących wyzwań – pod tym kątem NosTale oferuje nam dość typowe rozwiązania dla gatunku MMORPG. Biorąc to wszystko pod uwagę, mimo upływu lat, warto rzucić okiem na NosTale. Co prawda nie jest to gra wybitna, ale na tyle solidna, by pobawić się przez kilka tygodni czy miesięcy.

No chyba, że rzeczywiście nienawidzisz mangi i anime…


NosTale wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe
OS – Windows XP
Karta graficzna – Riva TNT / Radeon 7000+
CPU – Pentium3 – 500 Mhz
RAM – 256MB
HDD – 900MB wolnego miejsca
DirectX – 9.0c

Rekomendowane wymagania sprzętowe
OS – Windows XP/Vista
Karta graficzna – GeForce2MX/Radeon 8500 lub lepsza
CPU – Pentium3 – 800 Mhz lub szybszy
RAM – 512MB lub więcej
HDD – 1.4GB lub więcej
DirectX – 9.0c lub aktualniejszy