Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Ground Control

Ground Control

Post by relatedRelated post

Na początek zadam Wam, drodzy Czytelnicy, pytanie: jakie obecnie są produkowane strategie czasu rzeczywistego? Otóż strategie owe polegają na budowie baz, walce w świecie rzeczywistym oraz wydobywaniu surowców. Aż tu nagle firma Sierra wypuściła strategię podobną do takich hitów jak Myth i Close Combat, która jest jakby połączeniem tych dwóch gier.
Nie ma w niej nic do budowania, czy wydobywania, jest natomiast oddział, który musi Wam wystarczyć do końca misji.
Ground Control jest jedną z najlepszych strategii czasu rzeczywistego z trójwymiarową grafiką. Bije na łeb i szyję takie gry jak Force Commander i Battlezone 2.
Jest w niej niesamowite odwzorowanie modeli jednostek oraz cudowne efekty świetlne. Gra w pełni wykorzystuje akceleratory 3D, więc kiedy zobaczycie te dymy, cienie, pyły z pod kół pojazdów, rażące słońce, to będziecie mieli ochotę pójść na zabój.
Dzięki ujęciom kamer, które wywarły na mnie wielkie wrażenie, możemy zobaczyć w przybliżeniu kierowców pojazdów, żołnierzy, a nawet łuski po wystrzelonych pociskach. Bazy są świetnie odwzorowane, takimi detalami może się poszczycić rzadko która gra (o strategiach w ogóle nie wspominając).
Myślę, że czas zacząć produkować strategie w środowisku trójwymiarowym. Dużą role odgrywają w nich kamery, które w Ground Control są proste w użyciu i dostarczają wspaniałych wrażeń wizualnych. Można je ustawiać na rożnych wysokościach, co umożliwia ogląd całego pola bitwy lub danego obszaru, a nawet na tak nisko, iż żołnierz zajmuje cały ekran. Naprawdę mógłbym wiele napisać o kamerach, ale nie jestem recenzentem kamer:)))
Wspaniałej grafice dorównuje również bardzo dobra oprawa dźwiękowa. Odgłosy są dość typowe dla gier tego rodzaju, wiec nie będę przynudzał.
Przejdźmy do fabuły.
W grze występują dwie organizacje: Crayven, która liczy 900 milionów członków i Zakonu Nowego Świtu, liczącej 700 milionów.
Te dwie organizacje walczą o nowo powstałe kolonie. W pierwszych piętnastu misjach gra polega na walce po stronie Crayven, przez drugie tyle po stronie Zakonu Nowego Świtu, co daje trzydzieści zróżnicowanych misji. Warto dodać, że dane misje mają ze sobą zawsze coś wspólnego.
Jak napisałem, w Ground Control nie będziecie zawracać sobie głowy budowaniem baz i produkowaniem jednostek. Przed rozpoczęciem misji macie do wyboru wojsko: ciężkie i lekkie czołgi, desant, artylerie i lotnictwo.
Po wyborze odpowiedniego sprzętu naszym wojakom, wkraczacie na pole bitwy, gdzie transportuje was barka desantowa.
Wróćmy jeszcze do wyposażenia specjalnego dla jednostek, które jest bardzo dobrym pomysłem. Możemy wyposażyć nasze wojsko w medykamenty i wiele najróżniejszych rodzajów broni, które w użyciu wypadają po prostu świetnie. Sprzęt specjalny może nam pomóc w przejściu misji, ale możemy z niego korzystać tylko trzy razy.
Warto także zwrócić uwagę jest wóz dowodzenia. Odgrywa on ważną rolę, ponieważ wydajemy poprzez niego wszystkie polecenia. Posiada również funkcje naprawcze i strata tego wozu powoduje (niestety) koniec przygody. Radzę więc na niego uważać!
Akcja gry jest bardzo szybka i dość zróżnicowana.
Będziecie musieli atakować nieprzyjacielskie bazy, bronić swoich i radzić sobie z wieloma innymi atrakcjami.
W ciągu misji będziecie wykonywali nawet parę zadań, o których dowiecie się dopiero podczas jej trwania. Także walka towarzyszyć Wam będzie przez cały czas i na dodatek będzie bardzo zaciekła.
Ja tak tu Wam opowiadam o samych dobrych stronach tej gry, ale nie ma róży bez kolców.
Istotnym minusem jest… sama gra. Nie zrozumcie mnie źle, chodzi mi o pewną monotonność, zaplanowanie wszystkiego z góry. Jeżeli w danej misji i w danym miejscu atakuje nas wróg z pewną siłą i przegrywamy to, gdy w tym samym miejscu spróbujemy jeszcze raz, to siła wroga nie ulegnie zmianie. Wynika z tego pewne znudzenie, lub też nawet zniechęcenie początkujących graczy.
Gra nie posiada opcji sztucznej inteligencji wroga, a szkoda, bo byłby to strzał w dziesiątkę. Ground Control posiada kilka fajnych rozwiązań, rzadko stosowanych. Np. gdy chowamy swoje oddziały w cieniu, wróg ich nie zauważy; najlepiej prowadzić oddziały dolinami, a nie szczytami, wtedy będziemy mało zauważalni. Z tym, że prędzej czy później dopadną nas w danym (zapisanym z góry) miejscu oddziały wroga i tu ujawnia się właśnie ten bardzo istotny minus.
Dla początkujących graczy jest bardzo starannie stworzony tutorial.
Ground Control to świetna oprawa graficzna i nie ustępująca jej praktycznie w niczym oprawa dźwiękowa.
Na pwno spodoba się wszystkim fanom RTS-ów. Jednak wspomniana przewidywalność powoduje, że czasem trzeba trochę od gry odpocząć, zanim znowu zacznie nas czarować zróżnicowanymi misjami.
Jest jeszcze opcja gry w sieci, ale to już dla tych, którzy posiadają szybkie łącza…
Jednak w Ground Control naprawdę warto zagrać, gdyż drugiej gry tego typu o tak olśniewającej grafice nie znajdziesz na sklepowych półkach.

Plusy:

 

  • Dużo misji
  • Duże zróżnicowanie misji
  • Wygodny interfejs
  • Świetna lokalizacja kamer

    Minusy:

  • Mała samodzielność przeciwnika
  • Walka w sieci dla tych, którzy posiadają szybki łącze

 

About