Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Grand Prix World

Grand Prix World

Post by relatedRelated post

      Czy marzyliście o tym, żeby zostać managerem team’u Formuły 1? Ja – nigdy nie o tym nie marzyłem. Jednak teraz mam coś więcej niż same marzenia, nie muszę już marzyć, bo oto na ekranie mojego monitora pobłyskuje gra pt. Grand Prix World wydana przez Microprose.
Wyścigi F1 znałem tylko z opowiadań mojego kolegi, który czasami jeździł do USA na wyścigi. Później było już lepiej, bo miałem kablówkę, więc jak reszta ludzi pasjonujących się wyścigami siedziałem przed TV i katowałem się rykiem silników. Nie siedziałem sam, razem ze mną siedziało przed telewizorami kilka milionów ludzi na całym świecie by podziwiać gwiazdy tego porywającego sportu. Wszyscy kojarzymy wielkie sławy F1. Niektórzy z nich ścigają się nadal, inni odeszli (Senna), ale nie w zapomnienie – pamięć o nich na zawsze zagościła w naszych umysłach.
Grand Prix World jest managerem wyścigów Formuły 1, co oznacza, że o symulacji bolidów możemy zapomnieć.
Akcja gry przenosi nas do roku 1998, w którym na 16 torach zostały rozegrane wyścigi Formuły 1. W tej grze autorzy wymagają od gracza skupienia odnośnie innych ważnych aspektów, które wpływają na rozgrywkę. Gracz – manager ma za zadanie umiejętne dysponowanie budżetem. Posiadamy trochę gotówki, która ma nam wystarczyć na start, a która dzięki racjonalnym wykorzystaniu ma przynieść w przyszłości profit. W zawodach Formuły 1 wydaje się, co roku…
My mamy znacznie mniej tej gotówki, ale od czego jest młody umysł biznesmena.
Do zadań managera team’u należy umiejętne przygotowanie finansowe i techniczne zarazem do zbliżającego się sezonu. Każdy z kierowców z danego team’u walczy o zwycięstwo na podium a oprócz tego każdy team pragnie otrzymać tytuł najlepszego konstruktora. Oczywiście, o zwycięstwie decyduje ilość zebranych punktów, za 1 miejsce zawodnik otrzymuje 10 punktów i tyle samo przyznaje się stajni, z której pochodzi bolid. Jednocześnie informuję, że każda ze stajni deleguje dwóch kierowców do wyścigu, więc w przypadku zajęcia przez nich I – go i II – go miejsca otrzymują kolejno 10 i 6 punktów, a team zgarnia aż 16 punktów. O zwycięstwie decyduje klasyfikacja generalna na koniec sezonu.
Gra jest na początku dosyć trudna, a to za sprawą rozbudowanego menu, które oferuje mnóstwo opcji. Dla początkującego managera takie bogate „danie” może wydawać się zbędne, jednak należy pamiętać, że każdy człon tego „dania” może przynieść różne efekty w zależności jak zostanie skonfigurowany. Pamiętajmy więc o takich ważnych elementach jak ustawienia techniczne pojazdu (zawartość paliwa na starcie w baku, kąt nachylenia spoilerów, odpowiednie ogumienie itp.)
To jednak nie wszystko. Ważne żeby iść z „duchem czasu”, czyli nie możliwe jest pominięcie inwestycji w nowy sprzęt (czytaj nowe części do bolidu).
Co do kwestii finansowych to istnieją wyraźne podobieństwa do prawdziwego świata F1. Wiadomą jest rzeczą, że zespoły startujące w wyścigach potrzebują gotówki na rozruch. Tą czerpią z takich źródeł jak:

 

  • sponsorzy,
  • konstruktorzy silników,
  • kierowcy, którzy zatrudniani w teamie wykupują w nim miejsce,
  • reklama,
  • wpływy z transmisji TV,
  • sprzedaż gadżetów (czapeczki, podkoszulki, zapalniczki itp.) Oczywiście największą wygraną stanowi trofeum „Najlepszego Konstruktora”.
    Podobną sytuację napotykamy w grze. To gracz na stanowisku manager zespołu decyduje o przepływie gotówki w odpowiednie obszary. Inwestycje są w jego gestii jak również decyzje odnośnie konfiguracji bolidów biorących udział w wyścigu.
    Najciekawszy moment stanowi sama rozgrywka. Bolidy gotowe, podstawione na linię startu, czerwone światło…czekamy, zielone światło START!
    Na ta część przypada trzecia seria bardzo ważnych decyzji. Pomimo przygotowania przez gracza bolidów od strony technicznej, może on jeszcze wydawać serię poleceń zarówno kierowcy jak i osobom pracującym w tzw. PIT – STOPIE. Tu padają ważne polecenia nt. stylu jazdy. Możemy rozkazać kierowcom jazdę bardzo spokojna lub wręcz odwrotnie – bardzo agresywną. Czasami ten drugi sposób pozwala nam na zajęcie wysokich lokat, jednak nie możemy szarżować i kazać kierowcy jechać na granicy ryzyka. Poza tym nasz bolid a szczególnie silnik strasznie się grzeje przy ustawieniach maksymalnej prędkości i akceleracji. Czy możecie sobie wyobrazić, że silnik może wytworzyć temperaturę w wysokości 300oC?! Dlatego przestrzegam przed przegrzewaniem silnika.
    Oprócz stylu jazdy, decydujemy jeszcze o momencie, w którym nasz „wysłannik” ma zjechać do stajni na tankowanie bądź przegląd/ usuwanie usterek, czy ma prowadzić jazdę defensywną (blokująca), czy też ma za wszelką cenę wyprzedzać przeciwników. Wszystkie te działania mają przecież jeden cel – zajęcie pierwszego miejsca na podium.
    Jeżeli ktoś nie będzie chciał obserwować przebiegu rozgrywki, może włączyć akcelerację upływu czasu. Według mnie nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż tracimy w takim momencie wszelką kontrolę nad jazdą naszego kierowcy.

    Na zakończenie…
    Wszystkich, którzy oczekują po tej grze elementów symulacji przestrzegam, że Grand Prix World jest grą o zupełnie odmiennym pokroju. To nie jest symulator, ale manager. Zdaję sobie sprawę, że fanów „zarządzania” zasobami teamu F1 jest znacznie mniej w porównaniu do asów symulacji. No cóż „dla każdego, coś miłego”.
    Ja sam nie byłem gorącym zwolennikiem gier tego rodzaju, ale zapewniam Was, wystarczy trochę cierpliwości i zapału, a znajdziecie w tej grze prawdziwą przyjemność. Czego sobie i Wam życzę.

    Minimalne wymagania sprzętowe: P200 MMX, 32MB, karta 4MB zgodna z D3D, karta muzyczna

    Dystrybutorem na terenie Polski gry p.t. Grand Prix Manager jest firma IPS Computer Group.

 

About