Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Genghis Khan 2

Genghis Khan 2

Post by relatedRelated post

Firma Koei jest dziś znana głównie posiadaczom konsoli Playstation. To dzięki niej miłośnicy „szarej skrzynki” zobaczyli na ekranach swych telewizorów kilka niezłych strategii, w tym wspaniałe „Romance Of The Three Kingdoms”. Niewielu osobników wie jednak, że niegdyś, w zamierzchłych czasach 386-tek Koei pracowało na rzecz peceta. Jednym z najciekawszych programów z tamtych lat jest „Genghis Khan 2”.
Program ma niewielkie wymagania sprzętowe i powinien dać się uruchomić na wszystkich dzisiejszych komputerach (za wyjątkiem tych wyposażonych w Linuxa i inne hybrydy systemu operacyjnego). Jest jak większość produktów Koei strategią, a dokładniej rzecz biorąc – turówką rozgrywającą się w realiach XII-wieczniej Azji. Otóż mamy czasy Genghis Khana (czytaj: Czyngis Chana), ówczesny wschód kwitnie, rozwijają się sztuki wojenne, handel, rzemiosło i… właśnie. Ktoś wpada na pomysł, by powiększyć swój kraj, podbić sąsiednie ludy, ich ziemie przekształcić w przynoszące krociowe zyski prowincje, sięgnąć po Czarną Afrykę i Dziką Europę. Dowódcą zostajesz Ty.
Osiągnięcie zamierzonego celu wydaje się być kosmicznie trudne i rzeczywiście – takie jest. Aby wygrać, należy nie tylko wykazać się znajomością strategii, ale i ekonomii oraz psychologii. Otrzymasz w związku z tym całkowitą kontrolę nad wojskiem, będziesz mógł wystawiać oddziały (drogą ściągania rekruta bądź wynajmu zawodowców), szkolić je, wyposażać w konie bądź muszkiety, nominować i odwoływać najważniejszych generałów, a także decydować o układzie sił na polu bitwy. Do tego dojdą zadania związane z handlem z innymi nacjami oraz z dyplomacją, która umożliwi ci zarządzanie podbitymi prowincjami. Przypomina to trochę pierwszą „Civilization”, przy czy w „Genghis Khan 2” gracz otrzymuje znacznie większą kontrolę nad wojskiem i samym przebiegiem bitwy. Mianowicie w przypadku starcia nie toczy się ono automatycznie, a „pod dyktando gracza”. To Ty sterujesz poszczególnymi formacjami, sam wykorzystujesz ukształtowanie terenu i sam musisz pokonać wroga. W odróżnieniu od dzieła Sida Meiera nie ma tu wynalazków – za to więcej jest decyzji związanych z gospodarowaniem w prowincjach. Można bowiem określić ich rozwój polityczny i wojskowy, a także zadecydować o kierunku inwestycji (uprawa zbóż, obronność, gospodarka jako taka) czy sposobie prowadzenia polityki zagranicznej przez uprzednio mianowanego generała. Wraz z zagłębieniem się w zawiłości programu (przydaje się instrukcja, niestety angielska – program nie ma polskiego dystrybutora) zabawa staje się ciekawsza i wcale tak bardzo nie odstaje od innych produkcji sprzed kilku lat.
Niestety, „Genghis Khan 2” nie jest propozycją dla wychowanych na „Alpha Centauri” strategów. Nie chodzi mi tu tylko o grafikę (ta jest dziwna – tak śmiesznie ziarnista – jak na 1994 rok całkiem przyjemna) i dźwięk, a o niektóre rozwiązania, które w roku 2k wydają się być anachronizmem. Weźmy chociażby pole bitwy – zostało ono przez producentów ograniczone do niewielkiego prostokąta, poza który nie sposób się wypuścić. Utrudnia to przeprowadzanie szybkich ataków oraz dokładne sterowanie jednostkami. Ponadto brak jest tu dość powszechnie stosowanych dziś parametrów, takich jak zmęczenie oddziału wraz z jego wpływem na wyniki starcia, rzeźba terenu procentująca podczas marszu, sprawność logistyczna państwa (dostawy) w zależności od sytuacji jednostki czy możliwość skutecznego targowania się.
Pozostaje mi zwrócić uwagę na „Genghis Khan 2” jako na ciekawostkę z dawnych lat. Minęły bowiem czasy, gdy mogła ona budzić emocje, gdy przyciągała gracza do ekranu i nakazywała mu szaleć po Azji. Z drugiej jednak strony gier rozgrywających się na dalekim wschodzie mamy na pecety niewiele. Więc jeśli komuś nie przeszkadza archaiczna grafika oraz odrażający dźwięk, jeśli jest w stanie z tych cudeniek zrezygnować i zadowolić się niezłą porcją zarządzania azjatyckim, a nawet euroazjatyckim mocarstwem, to „Genghis Khan 2” może się mu spodobać. Dzięki temu i wilk będzie syty, i owca cała.

WYDAWCA: KOEI
WYMAGANIA: 386, 2 MB RAM, 7 MB HDD

About