Strategiczne gry do pobrania dla dziewczyn za darmo

Dungeons & Dragons Online

Dungeons & Dragons Online

Post by relatedRelated post

Gra Dungeons & Dragons Online (DDO) jest popularną darmową grą do pobrania gatunku MMOPRG, która właśnie skończyła 5 lat, a od momentu ukazania się na rynku, przeszła długą drogę, ewoluując z płatnej gry subskrypcyjnej do modelu free to play. Drugie życie, jakie dostała jest okazją do napisania więcej o grze, która jest aktualnie jedną z ciekawszych pozycji na rynku darmowych gier MMORPG i każdy kogo interesują darmowe gry do pobrania, powinien na nią rzucić okiem. Czy się ją w trakcie gry polubi, czy też nie, to sprawa nieco inna (w końcu gust nie podlega dyskusji), jednak warto mieć na jej temat jakiekolwiek zdanie. By je mieć najlepiej w nią zagrać, tak więc czy jesteś gotów na przygody w świecie Dungeons & Dragons?

Kolejny krok – MMORPG
Dungeon & Dragons Online, zostało wydane przez firmę Turbine w roku 2006, jako gra pay for play, czyli aby grać miesiąc, trzeba było zapłacić za subskrypcje, czyli ok $15. Był to w tamtym momencie standardowy model w branży gier MMORPG, ale wobec dominującej i w tym czasie i teraz World of Warcraft, gra wyglądała, co najwyżej blado. To tłumaczy, mniejszą popularność i spore rozczarowanie twórców, którzy skupili się głównie na wydaniu kolejnej gry do pobrania gatunku MMORPG – Lord of the Rings Online, – przy czym Dungeon & Dragons Online, został na jakiś czas „włożony do szuflady”.

Reinkarnacja tej gry do pobrania nastąpiła z chwilą przejścia, w dominujący aktualnie model free to play z mikropłatnościami. Jest on, co prawda tyle popularny, co kontrowersyjny (pogardliwie określany mianem pay to win, czyli płać i wygrywaj) jednak z punktu widzenia rozwoju gry, jest on kluczowy – w końcu jak rozwijać grę, która nie ma graczy?

Tworzymy postać…
Jednym z ciekawszych zajęć, właściwie w każdej klasycznej grze RPG, było tworzenie postaci (no może poza „Kryształami Czasu”…). Tak, więc i tutaj wygląda to dość ciekawie, bo mamy 3 typy dostępnych klas – walczących wręcz, posługujących się magią oraz specjalistów. Właściwie 10 na 11 archetypów powinno być nam znane, może poza płatną klasą „Favored Soul”, która jest hybrydą kleryka i czarodzieja. Ras do wyboru mamy, 6 z czego 2, czyli „Warforged” oraz Drowy, są płatne. Każda z ras bonusy do współczynników lub inne, wpływające na rozgrywkę atuty lub wady. Wracając z kolei do klas, każda z nich posiada 3 ścieżki rozwoju, ale mamy poza tym możliwość samodzielnego ustawienia zdolności (ścieżki są opisane, jako specjalizacja). Przykładem może być „Ranger”, który może zostać zręcznym, posiadającym 2 bronie wojownikiem walczącym wręcz, albo znakomitym strzelcem. Za każdym razem mamy możliwości zmiany ścieżki i ustawienia wszystkiego po swojemu.

Jest jeszcze możliwości wyboru kilku klas dla swojej postaci, ale eksperymenty pozostawiam każdemu z was. Proces ustawienia wyglądu jest standardowy, jak w innych grach MMORPG, czyli możemy ustawiać włosy, nos, oczy czy uszy.

Walka i przygoda!
Walka odbywa się standardowo jak na gry MMORPG, w czasie rzeczywistym, z tymże za każdym naszym ciosem, użyciem czaru czy sytuacji, w których w grę wchodzą nasze umiejętności, pojawia się odpowiednia kostka w lewym części ekranu, co nadaje grze roleplejowego smaczku. Rozgrywka w grze jest instancjonalna, czyli o ile w miastach możemy spotkać wielu graczy, tak już poza miastami obszary są tylko dla nas lub naszej drużyny – dlatego nie spotkamy tam innych graczy poza naszą drużyną. Nie chce tutaj rozważać na ile jest to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o MMORPG, jednak nadaje to grze specyficznego klimatu. Szczególnie, jeśli wchodzimy do jakiejś ciemnej jaskini i jesteśmy tam zdani praktycznie na siebie, jak jest w innych grach – za pewne w World of Warcraft, miejsce byłoby już obstawione przez innych graczy, farmujących, co ciekawsze potwory, czy to dla pieniędzy czy dla punktów doświadczenia. Idea tej gry do pobrania jest właśnie odkrywanie świata z grupą przyjaciół, dlatego nie jest to gra, w której będziecie uczestniczyć w wielkich masowych bitwach. Jest to raczej gra dla mniejszej grupy poszukiwaczy przygód, co czyni tą grą bardzo zbliżoną do klasycznych, kostkowych RPGów. Brak PvP jest dopełnieniem tej koncepcji, w końcu, kto grając RPG walczył z innymi graczami podczas „przygody”? Fakt znam takich, ale generalnie nie o to chodziło…

Instancji, lokacji, potworów, przedmiotów czy NPC jest bardzo dużo, gra może robić bardzo dobrze wrażenie i mimo, że możemy osiągnąć max 20 poziom, wciąga ona na dłużej…

 

Plusy
Oprawa graficzna i dźwięk
Gra jest za darmo!
Częste aktualizacje
Ciekawy świat

Minusy
Na początku trudno się ze wszystkim połapać
Brak normalnego PvP

Podsumowanie
Gra ma wiele do zaoferowania i dla zwykłych jak i hardcorowych graczy, którzy znajdą tutaj wiele unikalnych jak na gatunek gier MMORPG rzeczy, jak umiejętności czy talenty a przede wszystkim kustomizacja postaci, którą możemy budować na wiele sposobów. Na pewno na plus zasługują tak grafika jak i wszystkie efekty dźwiękowe, engine gry, wykorzystany został także w grze Lord of the Rings Online. Cieszy mnie, jako gracza, częsta liczba aktualizacji z coraz to nowymi potworami, intancjami czy ekwipunkiem – twórcy gry robią wiele by gra nam się nie znudziła. Nawiasem mówiąc, robią podobnie w wypadku gry Lord of the Rings Online, która, mimo że przez jakiś czas nie miała dużej ilości graczy, była traktowana przed twórców w bardzo podobny, pro-rozwojowy sposób. Anty przykładem niech będzie Warhammer Online…

Informacje dodatkowe
RPG, automaty i komputer, czyli kilka słów o D&D od redaktora
Pierwszy raz zetknąłem się ze światem Dungeons and Dragons, jeszcze, jako uczeń szkoły podstawowej, kiedy podręczniki do klasycznych gier RPG, zalegały na półkach tajemniczych sklepów, pełnych figurek, kostek, komiksów i innych, mało dla mnie zrozumiałych przedmiotów. Kilka lat potem spotkałem (jak za pewne wiele innych osób z mojego rocznika), legendarną już grę automatową Dungeons & Dragons: Tower of Doom. Gra była de facto beat them upem, ale zarówno jego oprawa graficzna, muzyka, klimat czy poziom trudności, wyróżniały je na tle innych gier z gatunku.

Co prawda gra doczekała się nawet drugiej części, ale to właśnie pierwsze część elektryzowała graczy wszystkimi wymienionymi przeze mnie wcześniej cechami. Przeszedłem tą grę dziesiątki razy i mimo, że było to rutyniarstwo, to gra zapadła mi w pamięć na tyle, że zupełnie inaczej patrzę na wszystko, co ma w tytule „Dungeons & Dragons”. Oczywiście potem, już na komputerze, pojawiły się znakomite gry takie jak Baldur’s Gate, Neverwinter Night oraz Icewind Dale, bazujące na świecie i systemie D&D. Jeśli chodzi o gry do pobrania, Dungeons and Dragons Online to świetna okazja dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć RPG’owe klimaty i przygody w krainach wyobraźni…

Klasy dostępne w grze:

Człowiek – Najbardziej Elastyczna z ras.

Elfy – najstarszy wyścig w Eberron. Elfy zaczynaj z wyższa zręcznością (+2), ale niższą kondycją (-2).

Niziołki – Małe ludziki o wysokiej zręczności (+2), ale o niskiej sile (-2). Szybkie, cwane i zręczne.

Krasnoludy – Krasnoludy mają wysoką kondycję (+2), ale niska charyzmę (-2). Są odporne na trucizny i wiele innych czarów.

Warforged (płatna) – rasa stworzona do walki. Mają wysoką kondycję (+2), ale cierpią z powodu obniżonej mądrości (-2) i charyzmy (-2). Są odporne na trucizny, choroby i paraliż.

Drowy (płatna) – Drow są ciemnymi kuzynami Elfów. Zaczynają z wysoką sprawnością (+2), inteligencją (+2), i charyzmą (+2), ale zmniejszoną kondycją (-2).

Klasy:
Klasy walczące – Fighter, Barbarian, Paladin, Monk (płatna)
Klasy magiczne – Sorcerer, Cleric, Wizard, Favored Soul (płatna)
Klasy specjalistyczne (hybrydowe) – Ranger, Rogue, Bard

Wymagania minimalne
System operacyjny – Windows XP/Vista
Karta graficzna – GeForce FX 5200 albo Radeon 7600 – 64 MB
CPU – P4 1.6GHz albo ekwiwalent AMD
RAM – 512 MB
HDD – 3 GB wersji standardowej, 5 GB dla wersji „High Definition”

Wymagania zalecane
System operacyjny – Windows Vista/XP
Karta graficzna – GeForce FX 5600/Radeon 9550 128MB albo lepsza
CPU – Pentium 4 – 3.0GHz albo ekwiwalent AMD
RAM – 1024 MB albo więcej
HDD – 8.0 GB wolnego miejsca

Dungeons & Dragons Online
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
About